Jaké potíže řešíme

Chůze je nejpřirozenější a nejzdravější pohyb, který můžeme tělu dopřát.

Dlouhodobá zátěž na tvrdé podlaze, nevhodná obuv, sedavé zaměstnání či přetěžování při sportu přerůstají v bolesti nohou, zad a kloubů až u osmi z deseti lidí v dospělém věku.

V Chodím zdravě věnujeme pozornost jejich prevenci a řešíme příčiny.

Bolest paty (plantární fasciitida)

Plantární fascie je vazivová tkáň po celé délce chodidla, která formuje podélnou nožní klenbu.

Slouží k tomu, aby se chodidlo při běhu, chůzi či stání nezhroutilo a výrazně tlumí nárazy.

Příčiny: Přetížení chodidel může poškodit plantární fascii, která se zanítí a zánět způsobí bolest paty. K zánětu plantární fascie přispívá i neohebná obuv, nízká nebo vysoká nožní klenba, nadváha, dlouhé hodiny ve stoji, zkrácené lýtkové svaly a Achillovy šlachy i zvýšená sportovní zátěž.

Příznaky: Zánět plantární fascie (plantární fasciitida) způsobuje bolest a ztuhlost v oblasti paty. Bolest bývá nejintenzivnější ráno při prvních krocích, při delším sezení a chůzi po schodech.

Léčba a prevence: Protahování plantární fascie a lýtkových svalů, ortopedické vložky, vyhýbání se botám s plochou podrážkou, chlazení a klidový režim.

Vbočený palec (hallux valgus)

Deformita přednoží, kdy se palec odchýlí od své osy a přiblíží se k druhému prstu nohy. Vzniká bolestivý otlak na kůži a dochází k vbočení palce.

Příčiny: Ochablost vazů, šlach a svalů chodidla vede k propadu příčné klenby a palec se vbočuje. Vliv má i dlouhá zátěž ve stoje, špatný stereotyp nášlapu, úzká obuv a obuv na vysokém podpatku.

Příznaky: Zvětšený až vyčnívající kloub palce, který často bolí a překáží v jak obuvi, tak i esteticky.

Léčba a prevence: Posilování nožní klenby, uvolňování Dornovou metodou, ortopedické vložky, obuv se širokou špičkou, kinesiotaping.

Ostruha patní kosti

Kostní výrůstek (osteofyt) na výběžku hrbolu patní kosti nebo úponu Achillovy šlachy.

Příčiny: Patní ostruha vzniká jako následek obrany organismu na dlouhodobé přetěžování úponů na patní kosti nebo Achillovy šlachy, nošení nevhodné obuvi, úraz chodidel či propadlé klenby.

Příznaky: Intenzivní a bodavá bolest v oblasti paty, zejména při došlapu. Ostruhu lze rozpoznat rentgenovým nebo ultrazvukovým vyšetřením.

Léčba a prevence: Snížení zátěže na patu, změna obuvi, ortopedické vložky, protizánětlivé masti, fyzioterapie, rázová vlna, lokálního vstříknutí kortikoidu, ultrazvuk, antirevmatika, operace.

Bolestivé nohy v těhotenství

Nastávající maminky trápí otoky dolních končetin, které doprovází pocit těžkých nohou a vznik křečových žil.

Příčiny: Během těhotenství prochází tělo hormonálními změnami a zvyšuje se tělesná hmotnost. Kvůli posunu těžiště i většímu tlaku na přednoží se často propadá příčná klenba.

Příznaky: Bolest se projevuje v oblasti paty i nártu společně s otoky kotníků, prstů i lýtek. Pocit těžkých nohou doprovází i křečové žíly.

Léčba a prevence: Kompresní punčochy, strečink, pohodlná zdravotní obuv, ortopedické vložky, chladící obklady.

Bolest přednoží (metatarsalgie)

Bolest postihuje přední část chodidla v oblasti nášlapu.

Příčiny: Vzniká jako následek přetížení přednoží např. při propadu příčně klenby, nervové poruše Mortonova neuralgie, nošení úzké obuvi či vývoji artritidy nebo artrózy.

Příznaky: Bodavá bolest přednoží se nejčastěji objevuje mezi 2. až 4. prstem. Pálení, brnění a poruchy citlivosti prstů se stupňují při sevření nohy v úzké botě.

Léčba a prevence: Obuv se širokou špičkou, ortopedické vložky, fyzioterapie, kinesiotaping.

Zánět achillovy šlachy (tendinitida)

K zánětu Achillovy šlachy dochází jednostranným a dlouhodobým přetěžováním lýtkového svalu.

Příčiny: Nadměrnou zátěží se ve šlachových vláknech tvoří mikroskopické prasklinky a dochází k zánětu. Přispívá i nevhodná obuv, nedostatečný strečink, nízká nebo vysoká nožní klenba, nevyléčený úraz.

Příznaky:
Šlacha je ztuhlá a bolestivá, přidává se otok, praskání a vrzání.

Léčba a prevence:
Klidový režim, ledování, ortopedické vložky, protahování lýtkových svalů, rázová vlna, kinesiotaping.